Czy warto inwestować w reklamę firmy?

e-geodeta.com»artykuly»Czy warto inwestować w reklamę firmy?
     Zanim odnajdziemy odpowiedź na pytanie dotyczące wpływu reklamy na przychody firmy, należy zastanowić się nad tym, jakie funkcje przypisywane są temu instrumentowi marketingowemu.
     Otóż reklama ma na celu przekazywanie informacji odbiorcy na temat firmy, jej oferty oraz świadczonych usług, zatem dostarcza ona odbiorcy wiedzy na temat tego, czym jest oferowana przez firmę usługa, dlaczego jest ona mu potrzebna, w jaki sposób się ją realizuję itp.
     Obok informowania omawiany instrument marketingowy ma za zadanie sterować emocjami odbiorcy. Przejawia się to poprzez budowanie sytuacji, które zmieniają uczucia i postawy klienta wobec produktu. Funkcja ta wiąże się ze świadomym manipulowaniem postępowaniem poprzez dostępne środki oddziaływania, stymulowanie oraz kierowanie pragnieniami.
     Nie wystarczające jest jednak jednorazowe zapoznanie odbiorcy z reklamą. Znacznie bardzie skuteczne jest jej okresowe przypominanie, utrwalanie. Taki długotrwała akcja promocyjna efektywnie buduje lojalność klienta wobec danej marki.
     Oddziaływanie reklamy na życie społeczne jest szersze niż mogłoby się to wydawać. Otóż jest ona częstym źródłem informacji na temat nowych technologii, innowacyjnych rozwiązań. Ponadto należy zwrócić uwagę na jej aspekt ekonomiczny. Każdy przedsiębiorca wie, iż reklama podwyższa wartość produktu, natomiast zmniejsza koszty związane z jego dystrybucją.
     W końcu reklama jest nieocenioną pomocą w walce z konkurencją, co ściśle związane jest z jej wcześniej wskazanymi funkcjami.
     Zatem jeśli chcesz, aby potencjalny klient znał Twoją firmę i jej ofertę, pozytywnie kojarzył jej markę i był wobec niej lojalny a także miał pragnienie posiadania wytworzonego przez Ciebie dobra- koniecznie zainwestuj w reklamę. Jeśli zamieścisz dane firmy w internecie potencjalny klient szukający geodety z Gdańska, Szczecina, Kwidzyna, Elbląga lub Pasłęka szybko dotrze do odpowiednich informacji.
     Reklama ponadto oddziałuje nie tylko na potencjalnego klienta, lecz także motywuje pracowników, buduje zaufanie wśród pośredników, zachęca dostawców do współpracy i stanowi skalę porównawczą wobec konkurencji. Nie ma lepszego sposobu na  kreowanie wizerunku firmy niż dobra i adresowana do odpowiedniego odbiorcy strategia marketingowa.
     Podsumowując należy zaznaczyć, iż reklama firmy niesie ze sobą szereg korzyści, które wpływają na przychód firmy zarówno w krótkim czasie po jej emisji jak i w dalszej perspektywie. Wadą omawianego instrumentu marketingowego jest to, że wiąże się z poniesieniem pewnych kosztów, jednakże reklama obecna w Internecie znacznie je minimalizuje, nie wpływając na skuteczność w dotarciu do potencjalnego klienta.