Jaką strategię reklamy powinieneś wybrać?

e-geodeta.com»artykuly»Jaką strategię reklamy powinieneś wybrać?
     Chciałbyś zainwestować w reklamę swojej firmy, jednakże nie wiesz, którą z propozycji wybrać? Artykuł ten nie wskaże Ci uniwersalnego środka, jednakże zwróci uwagę na elementy, jakie powinieneś uwzględnić podczas podejmowanie decyzji marketingowych.
      Nieocenionym narzędziem, ułatwiającym wybór strategii reklamowej jest macierz FCB określana także mianem siatki, której nazwa pochodzi od agencji reklamowej  Foote, Cone & Belding. Ukazuje ona działanie reklamy w powiązaniu z dwoma zmiennymi: stopnia zaangażowania konsumenta w zakup i natury użytych w reklamie argumentów.  Zatem konsumenta cechować może duże lub małe zaangażowanie w zakup dobra, natomiast na jego decyzję mogą mieć wpływ przesłanki emocjonalne i racjonalne. Na podstawie wskazanych kryteriów wyróżnione zostały cztery strategie: biała, niebieska, żółta oraz czerwona.
Strategia biała
     Elementami znamiennymi dla tejże strategii jest eksponowanie faktów, danych liczbowych, wszelkiego rodzaju wykresów i tabel, obrazujących dane oraz parametrów. Jej głównym celem jest oparcie się na faktach i w ten sposób wpłynięcie na decyzję potencjalnego klienta.
Strategia niebieska
     W tego typu działaniach marketingowych na pierwszym planie znajdują się cechy, jakie stanowią obiektywną przewagę na innymi produktami. I tak producent zaznacza takie cechy dobra jak jego niską cenę, wydajność, innowacyjność itp. Strategia ma charakter tradycyjny.
Strategia żółta
     Odwołuje się ona do stanu emocjonalnego odbiorcy i stara się nim kierować. Jest to tzw. strategia satysfakcji. Klient nabywa dobro lub usługę by poczuć się jak prawdziwy mężczyzna czy modny nastolatek. Ważną rolę odgrywają tu stereotypy.
Strategia czerwona
      Jest to strategia reklamowa, która najbardziej odwołuje się do emocji potencjalnego klienta. Mamy tu do czynienia z takimi zabiegami jak tworzenie oddziałującej atmosfery, klimatu, ale także zaskoczenia, zdziwienia i wskazania korzyści emocjonalnych.
     Tak więc w zależności od tego jakimi środkami dysponujesz i jakie zalety wytwarzanego przez siebie dobra potrafisz wskazać, a także jak bardzo chcesz zaangażować emocjonalnie potencjalnego klienta w jego zakup, masz do wyboru cztery strategie przeprowadzania kampanii reklamowych. Dzięki określeniu własnych oczekiwań i przede wszystkim identyfikacji potrzeb odbiorcy Twoja reklama stanie się skuteczniejsza, a właściwe określenie jej miejsca w strategii marketingowej może przynieść wymierne korzyści. Przeprowadzenie kampanii reklamowej w Internecie umożliwi szybki kontakt z firmą z Ornety, Braniewa, Fromborka, Działdowa, Iławy lub z każdego  innego miejsca w Polsce.