Cennik geodezyjny

e-geodeta.com»artykuly»Cennik geodezyjny

Zamierzasz zbudować dom, jednak nie masz pojęcia ile może cię kosztować ta inwestycja? Obok tak oczywistych kosztów jak materiały budowlane albo projekt na pewno będziesz musiał również skorzystać z usług firmy geodezyjnej. Prace geodezyjne posiadają mocno wyspecjalizowany charakter z tego też względu konieczność skorzystania z nich nie jest duża. Oznacza to, że zdecydowana ilość potencjalnych klientów firm geodezyjnych zupełnie nie zna oczekiwań, możliwości i charakterystyki rynku geodezyjnego z okolicy. Okazuje się, że przyszli klienci nie wiedzą nie tylko jak długi jest czas realizacji danej pracy geodezyjnej, ale również nie mają pojęcia ile kosztuje podział działki, tyczenie przyłączy bądź stworzenie mapki do celów projektowych. Chcesz wiedzieć więcej na temat cennika geodezyjnego? Jakie prawa rządzą wyceną pomiarów geodezyjnych? Nie trać okazji i już teraz przeczytaj poniższy artykuł, by dowiedzieć się więcej na temat cen w geodezji.

Ceny w geodezji

Zanim dowiemy się, jakie są średnie ceny usług geodezyjnych warto jest poznać elementy, które wpływają na ich kształtowanie się. Po pierwsze należy zaznaczyć, że głównym wyznacznikiem cennika prac geodezyjnych jest ilość i czas pracy, jaką geodeta uprawniony musi włożyć w realizację danego zlecenia. Po drugie niezwykle ważne jest to, jak bardzo skomplikowane, a przez to również czasochłonne są określone pomiary. Inna będzie cena, którą zapłacimy za prosty, a zupełnie inna za skomplikowany podział nieruchomości. Niemałe znaczenie ma tutaj również stan prawny danej nieruchomości. Jeżeli właściciel działki nie posiada wpisy do księgi wieczystej automatycznie cena wykonania pracy geodety polegającej na chociażby wyznaczeniu granic rośnie. Ceny usług geodezyjnych uzależnione są także od tego z jak dużą konkurencją mamy do czynienia na rynku lokalnym. Dodatkowo wykonanie niektórych zleceń wymaga konieczności posiadania odpowiedniego sprzętu geodezyjne, dlatego im dana praca geodezyjna wykonywana jest rzadziej i jest bardziej skomplikowana tym ceny geodezyjne będą wyższe. Ile kosztuje geodeta? Czynnikiem warunkującym koszt wytyczenia domu jest również czas realizacji zlecenia. Kiedy klient wymaga, by usługa była wykonana w krótszym czasie niż ma to miejsce w standardowej procedurza wymaga to dodatkowej opłaty.

Cennik usług geodezyjnych

Na podstawie powższych informacji stwierdzić należy, że koszt podziału działki przez geodetę zależy od wielu czynników. Nie oznacza to jednak, że nie można wskazać orientacyjnej ceny tego typu usługi. Koszt podziału działki waha się między 1800 a nawet 3800 zł w zależności od tego jaki jest poziom skomplikowania prac. Należy przy tym zaznaczyć, że w przypadku kiedy mamy do wykonania kilka prac geodezyjnych warto jest zlecać je w całości. Okazuje się, że podział każdej kolejnej działki będzie nas kosztował znacznie mniej, bo już od kilkuset złotych. Z podobną sytaucją mamy do czynienia w odniesieniu do usługi tyczenia budynku. W zależności od tego, jak wiele punktów będzie musiało być wytyczonych cena wzrasta. Zwykle im więcej punktów wymaga tyczenia, tym mniejszy jest średni koszt wytyczenia jednego punku. Ceny tyczenie budynku zaczynają się już od 500 zł a mogą sięgać nawet 2-3 tysięcy złotych. Należy zaznaczyć, że wskazane ceny mają charakter wyłącznie orientacyjny. Zawsze warto jest jednak podjąć negacjacją z firmą, której zamierzamy zlecić wykonanie prac.