Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego

e-geodeta.com»artykuly»Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego
Nie ma co ukrywać, że proces budowy nieruchomości, czy to przeznaczonej na cele mieszkalne czy też handlowe jest dość skomplikowany i pochłania wiele czasu. Często okazuje się, że zgromadzenie wystarczające ilości pieniędzy na inwestycję nie jest jedynym problemem, jaki staje nam na drodze. I chociaż obecnie organy administracji starają się załatwiać wszelkie sprawy jak najszybciej, to jednak pójście do urzędu jeszcze przez długi czas będzie się nam kojarzyło z długim i często nieuzasadnionym czekaniem. Warto w takiej sytuacji wiedzieć, co należy zrobić, abyśmy mogli otrzymać pozwolenie na budowę wymarzonej nieruchomości. Zanim jednak kupisz działkę powinieneś zapoznać się z planowaniem przestrzennym w gminie. Nie trać czasu i już teraz zobacz, czym jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

Planowanie przestrzenne w gminie


Mówiąc o planowaniu przestrzennym w gminie mamy do czynienia z dwoma aktami, jakie poświęcone są jego regulacji. Po pierwsze jest to miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego gminy, po drugie poprzedzające jego wydanie studium zagospodarowania przestrzennego. To właśnie na ich podstawie wydawane są decyzję, dotyczące tego, czy w danym miejscu mogą zostać zbudowane danego rodzaju nieruchomości. Co więcej zgłaszając się z prośbą o wgląd do wskazanych dokumentów możemy dowiedzieć się, czy na działce obok nie będzie w przyszłości wybudowany dom handlowy albo zespół budynków mieszkalnych. Jeżeli jesteś ciekawy jak za kilka lat będzie wyglądała twoja gmina poniższe informacje pomogą ci zrozumieć ideę jej planu zagospodarowania.

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego gminy


Plan przestrzennego zagospodarowania gminy
składa się z dwóch części. Pierwsza z nich ma formę graficzną. Jest to nic innego jak mapa sporządzana na podstawie pomiarów geodezyjnych określająca to,w jaki sposób będą wyglądały dane miejsca w przyszłości. Jak zatem można zauważyć także na tym przykładzie geodezja jest obecna w niemalże każdym etapie budowy. Nie chodzi tu oczywiście o szczegółowe projekty budynków a jedynie pewien zakres związany z ich umiejscowieniem. Drugą część omawianego dokumentu stanowi natomiast część tekstowa. To właśnie w niej jasno zostają określone informacje na temat polityki przestrzennej gminy. Część tekstowa posiada bardziej szczegółowe dane, jakie mogą dotyczyć chociażby maksymalnej wysokości danych budynków czy nawet kolorze elewacji zewnętrznej.