Po co nam geodezja?- cele i zadania

e-geodeta.com»artykuly»Po co nam geodezja?- cele i zadania
     Główny przedmiot geodezji określić można jako badanie kształtu i rozmiaru Ziemi. Co to jednak oznacza dla osoby, która musi skorzystać z usług geodezyjnych? Po co tworzone są pomiary dużych i małych powierzchni Ziemi i wyznaczane punkty, jakie się na niej znajdują?
     Otóż pomiary wykonywane przez geodetów i kartografów posiadają szereg zastosowań.
     Dokonania w zakresie geodezji towarzyszą człowiekowi na każdym kroku, o czym często nie zdajemy sobie sprawy. Najbardziej rozpowszechnionym rezultatem dokonanych pomiarów geodezyjnych są wszelkiego rodzaju mapy. Mogą się one odnosić nie tylko do tak rozległych obszarów jak kontynent, kraj, województwo, lecz także są stanowią nieodzowny element budowy domu jednorodzinnego w Rzeszowie, Katowicach, Warszawie, Rybnie, Dywitach albo Jezioranach. Zatem rezultaty prac geodezyjno-kartograficznych pełnią funkcję naukową (np. ustalenie kształtu i rozmiaru globu), ale i gospodarczą. Wspomniane już mapy stanowią jednocześnie przykład zastosowania politycznego omawianej dziedziny nauki. Otóż tyczeniem granic danego kraju, województwa, miasta czy wsi zajmuje się uprawniony do tego geodeta, którego efekty pracy stanowią źródło wiedzy na temat powierzchni danego terenu. Ponadto geodezja ma szerokie zastosowanie w wojskowości, co wydaje się oczywiste chociażby ze względu na potrzebę ustalenia pozycji przeciwnika.  Poza tym wyróżnić można szereg innych dziedzin, dla których pomiary geodezyjne i ich utrwalanie w różnej postaci stanowić może niezastąpione źródło wiedzy, choć czasami nie jest to tak oczywiste.
     Po ustaleniu wykorzystania rezultatów prac geodezyjnych należy wskazać ich szczegółowe zadania. Otóż naukowy i edukacyjny cel omawianej dziedziny nauki związany jest z pozyskiwaniem, gromadzeniem, przetwarzaniem i rozpowszechnianiem informacji o Ziemi. Z kolei ochrona środowiska i gospodarka wiąże się z różnego rodzaju przekształceniami struktur przestrzennych, a szeroko pojęte bezpieczeństwo uzależnione jest od pozyskanych, przetworzonych i rozpowszechnionych przez geodetów informacji dotyczących eksploatacji urządzeń technicznych lub budowli.