Usługi geodezyjne

e-geodeta.com»artykuly»Usługi geodezyjne
W ofercie firm geodezyjnych znajduje się szereg usług. Niestety potencjalni klienci geodetów nie zawsze zdają sobie sprawę z tego, w jaki sposób przebiega wykonanie prac geodezyjnych ani jaki jest ich termin realizacji. Bardzo często za wydłużający się czas wykonania podziału nieruchomości niesłusznie posądzani się uprawnieni geodeci. W jaki sposób uniknąć nieporozumień i znaleźć firmę geodezyjną, która w pełni zaspokoi nasze potrzeby i oczekiwania? Jeżeli chcesz zaoszczędzić swój czas i pieniądze zapoznaj się z poniższym artykułem. Dzięki niemu poznasz charakterystykę podstawowych usług geodezyjno-kartograficznych.

Rodzaje usług geodezyjnych


Większość ofert firm geodezyjnych jest w zupełności wystarczająca, by zaspokoić potrzeby klienta mającego zamiar wybudować dom, podzielić działkę albo postawić płot. Należy zaznaczyć, że wszystkie usługi kartograficzne i geodezyjne powinien wykonywać geodeta posiadający odpowiednie uprawnienia. Z jakimi pracami geodezyjnymi spotkamy się przeglądając oferty geodetów z regionu?

  • Mapa do celów projektowych jest niezbędnym elementem procedury związanej z otrzymaniem pozwolenia na budowę. Koszt wykonania mapy do celów projektowych zwykle wynosi kilkaset złotych, a czas realizacji tej usługi wynosi maksymalnie kilka tygodni.
  • Wytyczenie budynku lub przyłącza sieci uzbrojenia terenu- to usługi, których czas realizacji jest znacznie krótszy. Geodeta po uzyskaniu dokumentacji projektowej w ciągu kilku dni do tygodnia ustala punkty, w których powinno przebiegać przyłącze bądź stać kontur budynku.
  • Inwentaryzacja budynku albo przyłącza sieci uzbrojenia terenu są realizowane już po zakończeniu inwestycji i polegają na przeprowadzeniu czynności pomiarowych i kartograficznych, w wyniku których powstaje dokumentacja dotycząca usytuowania obiektów w terenie.
  • Podział nieruchomości często mylony jest z rozgraniczeniem nieruchomości. Pierwsza z wymienionych usług geodezyjnych polega na wydzieleniu nowej nieruchomości w obrębie innej bez zmiany właściciela. Natomiast rozgraniczenie nieruchomości to usługa polegająca na ustaleniu granic nieruchomości, które stały się przedmiotem sporu. Z uwagi na skomplikowaną procedurę związaną w wymienionymi pracami geodezyjnymi są one realizowane w ciągu kilku miesięcy.
  • W znacznie krótszym czasie realizowane jest wznowienie punktów granicznych. W ciągu kilku tygodni na podstawie istniejącej dokumentacji ustalony i okazany zostanie przebieg granicy nieruchomości.

Usługi geodezyjno-kartograficzne


Zwykle poszukiwanie firmy geodezyjnej, która posiada w ofercie interesujące nas usługi odbywa się na dwa sposoby. Po pierwsze wpisujemy do wyszukiwarki usługi geodezyjne Kielce, usługi geodezyjne Kraków czy usługi geodezyjne Poznań i od razu kontaktujemy się z firmą geodezyjną, która posiada w ofercie np. podział nieruchomości. Innym sposobem jest wpisanie w wyszukiwarkę haseł usługi geodezyjne Warszawa albo usługi geodezyjne Lublin i skontaktowanie się w wybraną firmą dopiero po zapoznaniu się z procedurą realizacji prac geodezyjnych, cennikiem i czasem realizacji interesującej nas usługi. Drugi ze sposób pozwoli ustalić, jakie informacje i dokumenty będą niezbędne do wykonania określonych pomiarów geodezyjnych, co może przyspieszyć procedurę i czas ich realizacji. Trzeba jednak pamiętać, że kontaktując się z firmą geodezyjną zgromadzić jak najwięcej informacji, bo im więcej danych przedstawimy, tym szybciej i łatwiej będzie można zidentyfikować daną usługę geodezyjną, ustalić szczegółowo jej cenę oraz czas realizacji.